Âbid İhtiyar
Hz. İsa aleyhisselam bir gün seyahat ederken, dağda bir ihtiyara tesadüf eder ki, ihtiyar güneşin sıcağında ibadet ve taat ediyor. Hz. İsa aleyhisselam:

- Ey ihtiyar, güneşten, kardan ve yağmurdan korunacak derecede bir ev yapıp da içinde ibadet etsen olmaz mı?

- Ya Nebiyyallah peygamberlerden duydum ki, dünyada 700 yıldan fazla ömür sürülmezmiş. O sebeple bu kadar ömrü dünya tamirine sarf etmeyi uygun görmediğim için, bu hali seçtim.

- Ey ihtiyar, sana bundan daha acayip bir şey haber vereyim: Ahir zamanda bir kavim gelecek ve çoğunun ömürleri 100 yıla varmayacak. Böyle olduğu halde 1000 yıllık ömür tedariki ederek, çok yüksek binalar, köşkler, bağ ve bahçeler ve nice mülkler bina edecekler.

- Ya İsa, eğer o zamanda olsaydım, Allahu Teala hakkı için kadar ömrü bir secdede, geçirirdim, der ve yanında bulunan bir mağaradaki acayip şeyleri göstermek üzere Hz. İsa aleyhisselamı oraya davet eder. Beraberce mağaraya girerler ki, yüksek bir taht üzerinde bir meyyit ve başı ucunda bir mermer direk vardır. Direğin üzerinde ise şunlar yazılıdır.

-Ben filan padişahım. 1000 yıl ömür sürdüm. 1000 şehir inşa ettim ve 1000 tane bakire kız aldım. 1000 tane padişah ile harb edip, askerlerini helak ederek, memleketlerini ellerinden aldım. Fakat neticede bu hale geldim. Ey akıllı ve alim olanlar benden ibret alın.

Hz. İsa aleyhisselam, bunu görünce hayrette kalır ve yoluna devam eder.

Kaynak: Derleyen: Ali Rıza Kaşeli, Dinî Hikâyeler, Merve Yayınları, s. 43-44, İst., 2016.

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Join my mailing list