Çocuk Kitaplarına Acil Sansür

Sapıklık her yerde ama en çok çocuk kitaplarında. Artık insan çocuk kitaplarının kapaklarını bile açmaya cesaret edemez oldu. Çünkü çocukları eğitmesi ve okuma alışkanlığı kazandırması amacıyla alınan kitaplar sapkınlık aşılıyor. Din, diyanet, gelenek ve ahlâkî değerleri yıkmaya çalışıyor. Bunun son örneği, Musa Dinç’in “Gül ve Düşün” isimli masal kitabında yer alan tecavüz ve müstehcen tabirler oldu. Lakin mesele bundan ibaret değil. Musa Dinç örneği çocuk kitapları konusuna ülke olarak ihmalimizi gözler önüne serdi. Çocuklara veya ergenlik çağına hitap eden kitaplara baktığmızda sorunun birkaç kitaptan ibaret olmadığına işaret ediyor. Bakanlığın ödül verdiği yazarın kitapları bile dehşete düşürüyor insanı.

Tecavüze uğramış, ‘namusu iki paralık olmuş’, ‘mahcup’ ve ‘suçlu’ gösterilen bir ayı. Bir cezalandırma yöntemi olarak ‘ayının bekaretini bozan’ tilki. Evet, yanlış duymadınız, bütün bunlar çocuklar için Fabl türünde 15 masalın bulunduğu Musa Dinç’in ‘Gül ve Düşün’ isimli masal kitabında yer alıyor. Müstehcen tabirlerin kullanıldığı, ahlâkî sınırların aşıldığı, bir tilki ve ayı üzerinden tecavüzü meşrulaştıran ifadelerin yer aldığı, eğitimle, pedagojiyle bağdaşmayan bu kitabın 4. baskısı Arı Sanat Yayınevi’nden çıkmış.


Kitabın baskısı durduruldu, yazarı tutuklandı, Arı Sanat Yayınevi, “Kitabın editörlüğünü biz yapmadık, yazar kendisi yaptı” diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, Musa D