226 yıllık caminin sıvasının altından duvar motifleri çıktı

Elazığ'da tarihi Yusuf Ziya Paşa Camii'nin restorasyonu sırasında, üzeri sıvayla kapatılmış 18. yüzyıla ait motifler ortaya çıkarıldı. Duvar motiflerinin arasında Mühr-i Süleyman ve kalem işi bezemeler öne çıkıyor.

Osmanlı döneminde 1794 yılında cami, medrese, şadırvan, kütüphane ve çeşmeden oluşan, külliye şeklinde inşa edilen ve ibadethane olarak hizmet veren Elazığ'daki Yusuf Ziya Paşa Camii'nin restorasyon ve güçlendirme çalışmaları tamamlanıyor.

Restorasyon çalışmasında, 18. yüzyıl Osmanlı kültür ve sanatını yansıtması bakımından büyük önem taşıyan motifler ve kalem işi bezemelerin, yıllar önce sıva ile kapatılarak üzerlerine orijinallerini yansıtmayan kopyalarının yapıldığı, kimilerinin ise tamamen kazınarak yok edildiği tespit edildi.

Ortaya çıkarılan duvar motifleri ile kalem işi bezemeler, yürütülecek kapsamlı ve hassas bir restorasyon çalışma ile aslına uygun bir şekilde yeniden canlandırılacak.

Mühr-i Süleyman motifi dikkat çekiyor


Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, tespit edilen duvar motifleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Kubbede yapılan raspa sonucunda daha çok Selçuklu döneminde gördüğümüz altıgen yıldızlardan oluşan 'Mühr-i Süleyman' motifi gibi çeşitli motifler ve kalem işi bezemeler ortaya çıkarıldı. Ortaya çıkarılan diğer motiflerle kalem işi bezemelere bakıldığında, desen hakimiyetinin tamamen bitkisel süsler üzerinden oluştuğu görülmektedir. Kullanılan desenlere bakıldığında ise barok etkisi görülmektedir.

Genel olarak baktığımızda ağırlıklı bitkisel motifler göze çarpıyor, bu motifler içerisinde servi ağacı, hurma ağacı ve hayat ağacı dikkat çeken motiflerdir. Yine yapının içerisinde İslam sanatında daha çok yazma eserlerde gördüğümüz salbek ve şemse desenlerle bezenmiş motiflerde ortaya çıkarılmıştır. Bunların dışında ileri geometrik motifler de bulunmaktadır. Külliyenin kuzey doğu kısmında yer alan hat yazılarında Yusuf Ziya Paşa'nın kendine ait beyitleri yer almaktadır."


Kaynak: TRT Haber ve Star

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Join my mailing list