ABD'li eski Bakan yardımcısından çarpıcı açıklama: Trump, Erdoğan'ı örnek almalı!

BD'nin eski Avrupa-Avrasya ilişkilerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, corona virüs salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bryza, Türkiye'nin corona virüs pandemisi ile mücadeledeki başarısına dikkat çekerken Trump'ın Başkan Eroğan'ı örnek alması gerektiğini belirtti. Bryza, Türkiye'nin salgınla mücadele ederken ekonomisini de yıkıcı etkilerden koruduğuna dikkat çekerek ABD ve çok sayıda Avrupa ülkesinde bunun başarılamadığını kaydetti. Türkiye'nin salgın ile başarısını ölüm oranlarının da ortaya koyduğunu belirtti. İşte detaylar...

ABD'nin eski Avrupa-Avrasya ilişkilerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, düşünce kuruluşu Atlantic Council'de kaleme aldığı yazıda Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinden övgüyle söz etti. Türkiye'de koronavirüsle birlikte büyük bir sağlık felaketi yaşanmasını beklendiğini ancak aksine salgına karşı başarılı bir politika yürütüldüğünü söyleyen Bryza izlenimlerini paylaştı.

Madrid, Lombardiya veya New York'tan farklı olarak, Türkiye'nin sağlık sistemi COVID-19 karşısında yenik düşmedi. Dahası, Türkiye ekonomisi ABD ve Avrupa'nın çoğunda görülen yıkıcı etkilerden korundu.


Bryza'nın yazısından satır başları şöyle:


DEDİKOLULAR ASILSIZ ÇIKTI


Mart ayının başında, Türkiye'de tam bir sağlık felaketinin olmasını bekliyordum. Kimse COVID-19'u ciddiye almıyor gibiydi; işimdeki ve sosyal çevrelerimdeki neredeyse hiç kimse, yeni koronavirüsün İran'a, İtalya ve İspanya'ya yayılan yıkıcı etkisiyle ilgilenmiyordu. Ve ilk başta korkularım doğru çıktı. Türkiye'de vakalar artmaya başladı sosyal medyada hastalara yeterli yatak olmadığını dair dedikodular yayılıyordu. Ancak Türk hükümeti Nisan ayında ilk koronavirüs vakasının resmi olarak açıklanmasından önce pandemi ile mücadele için 229 sayfalık bir plan yayınlamıştı.


"ANKARA PLANA SIKICA BAĞLI KALDI"


Virüs Türkiye'de etkisini göstermeye başladığı andan itibaren Ankara bu plana sıkıca bağlı kaldı. Yaşlılara ve gençlere sokağa çıkma yasakları ile bazı illerde seyahat yasakları uygulamaya kondu.


"TÜRKİYE EKONOMİSİ VİRÜSE YENİK DÜŞMEDİ"


Madrid, Lombardiya veya New York'tan farklı olarak, Türkiye'nin sağlık sistemi COVID-19 karşısında yenik düşmedi. Dahası, Türkiye ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Avrupa'nın çoğunda görülen yıkıcı etkilerden korundu.


ORANLAR ANKARA'NIN BAŞARISINI ORTAYA KOYUYOR


Ölüm oranları da Ankara'nın başarısını ortaya koyuyor. Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, 26 Mayıs itibarıyla Türkiye'deki ölüm oranı yüzde 2,8. Bu oran İngiltere'de 14,1 , İtalya'da 14,3 , Fransa'da 15,5, ABD'de ise 5,9.


"KOCA, ŞEFFAFLIK VE GÜVENİRLİĞİ İLE YÜKSEK PUAN ALDI"


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca netliği, şeffaflığı ve güvenilirliği ile muhalifler de dahil olmak üzere herkesten yüksek puan aldı.


"TRUMP, ERDOĞAN'DAN BİR ŞEYLER ÖĞRENEBİLİR"


Türkiye koronavirüsü kontrol altında alırken ekonomiyi de açık tutmanın bir yolunu bulmuş olsa da hala atılacak adımlar var. ABD Başkanı Donald Trump, Erdoğan'a hayranlığı da dikkate alındığında, Ankara'daki mevkidaşından bir şeyler öğrenebilir.


Kaynak: sabah


8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör