Anneciğim Türkler Kendine Geldi

Türkiye ne zaman ayağa kalksa, köklerine dönse, dışarıdan rahatsızlıklar peydahlanmaya başlar. Karabağ da soydaşlarının yanında durup, ciddi bir zafer kazanması, dünya için neden tehdit oluyor hiç düşündünüz mü? Veya Suriye'de sınırlarını teröristlerden temizleme gayreti Avrupa ülkelerini neden tedirgin ediyor? Libya'nın Türkiye'nin gücüne yaslanması mesela? Yıl olmuş 2021, İtalyanlar Türklerden korkuyor, bazı Türkler kendi gücünün farkında bile değil. Aslında Türkiye sadece dostunu düşmanını tanıyor, gören de yedi düvele hâkim sanıyor. "Mamma Li Turchi'nin 2021 versiyonu; "Anneciğim Türkler kendine geldi"

Genetik kodlarında saklı bulunan "Türk" korkusu son zamanlarda İtalyanları yeniden etkisi altına aldı. 1400'lü yıllarda 'Mamma Li Turchi (Eyvah Türkler geliyor) diyen İtalyanların, internet üzerinden yapılan bir araştırmada yeniden aynı korkuyu yaşadıklarını ortaya koydu. 'Bir yıl sonu' anketine göre İtalya'da, "Dünya için en büyük tehdit" olarak ilk üç ülke arasına ilk defa Türkiye de girdi.


Kanuni'den itibaren Avrupa için gerçek bir tehlike olan Osmanlı İmparatorluğu, 1522 de Rodos'un fethedilmesi, 1529'daki Birinci Viyana Kuşatması ile Avrupa'da büyük bir ümitsizlik ve korku oluşturmuştu. Türklerin nefesini ensesinde hisseden Avrupalılar, uydurdukları efsanelerle kendi kendilerini de korkutur oldular. Makyavelli bir eserinde, kitabının kahramanına "Türkler gelecek yıl İtalya'ya gelirler mi?” diye sordurur. Türkleri de kendileri gibi zannedip, "Kana susamış Türk" imajını yaymak için tüm Avrupa'da 2500 civarında kitap basılmış, Martin Luther, Tanrı'nın Hristiyanları veba, savaş ve depremlerle cezalandırması gibi bu sefer de Türkleri yollayarak cezalandırdığını iddia etmişti. Bu metinlerle büyüyen çocuklar, şimdi yeniden Türk korkusunu açık etti.


YOLUNDA GİTMEYEN BİR ŞEY VARMIŞ


Uluslararası ilişkiler alanında İtalya'nın en köklü düşünce kuruluşlarından olan ISPI (Uluslararası Siyasi Araştırmalar Enstitüsü) ile Ipsos araştırma şirketi tarafından yapılan ankette İtalyanların dış politikaya bakışı incelendi. Ankete göre Türkiye ilk kez İtalyanların en büyük tehdit olarak gördüğü 3 ülke arasına girdi.


"Hangi ülke dünya için en büyük tehdit” sorusuna İtalyanların yüzde 27'si Çin, yüzde 15'i İran, yüzde 14'ü Türkiye cevabını vermiş. Türkiye korkusu, Kuzey Kore (yüzde 12), ABD (yüzde 10) ve Rusya'yı (yüzde 8) bile geride bıraktı. ISPI Direktörü Paolo Magri, anket sonuçlarını Rai televizyonunda değerlendirirken Türkiye'ye yönelik tehdit algısındaki artışla ilgili olarak şunları söyledi:


"Birkaç yıl öncesine kadar AB üyesi olabilecek bir ülke konumunda bulunan Türkiye'ye yönelik tehdit algısı seviyesi bugün İran'la neredeyse aynı. Anlaşılıyor ki, Türkiye'yle ilgili yolunda gitmeyen şeyler var. Türkiye ile ilgili yargı olumsuz yönde büyüyor."


Magri, Türkiye'nin tehdit olarak algılanmasına yol açan "dosyalar" arasında "Doğu Akdeniz konusunda Yunanistan ve Fransa ile yaşanan çatışma; göçmenlerle ilgili tehditler; Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'daki müdahaleleri" saydı.


EN BÜYÜK DERT EKONOMİ


Oysa anketin diğer sorularından da anlaşılacağı gibi Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ İtalyanların çok da umurunda değil. 'Mamma Li Turchi (Anneciğim Türkler geliyor) korkusunu yeniden yeşertmek, bunlara bağlı da değil. Zira genetik kodlarında zaten mevcut. İtalya'da çocuklar yemeklerini yemediklerinde anneleri onları bu cümleyle besledi. Bir İtalyan takımı bir Türk takımı ile maç yapacağı zaman spor basını klasik olarak bunu manşet yaptı. Neredeyse Osmanlı'dan beri durum böyle. İtalyanları Türklerle korkutmak kolay ama asıl gerçekleri başka. 9-11 Aralık tarihleri arasında yaklaşık 1.000 kişiyle internet üzerinden yapılan söz konusu ankete göre ülke için en büyük tehdit, yüzde 54 oyla ekonomik kriz. Yüzde 22 ile ikinci sırada olan pandemi bile ekonomik krizin peşini takip ediyor. Göç ise sadece yüzde 11. "İslâmî terör" dedikleri Müslümanları itham altında bıraktıkları terörü tehlike olarak görenlerin oranı ise yüzde 1 ile son 5 yılın en düşük seviyesinde.


Türkiye ne zaman ayağa kalksa, köklerine dönse, dışarıdan rahatsızlıklar peydahlanmaya başlar. Karabağ da soydaşlarının yanında durup, ciddi bir zafer kazanması, dünya için neden tehdit oluyor hiç düşündünüz mü? Veya Suriye'de sınırlarını teröristlerden temizleme gayreti Avrupa ülkelerini neden tedirgin ediyor? Libya'nın Türkiye'nin gücüne yaslanması mesela? Yıl olmuş 2021, İtalyanlar Türklerden korkuyor, bazı Türkler kendi gücünün farkında bile değil. Aslında Türkiye sadece dostunu düşmanını tanıyor, gören de yedi düvele hâkim sanıyor. "Mamma Li Turchi'nin 2021 versiyonu; "Anneciğim Türkler kendine geldi" (Nasıl çevriliyordu İtalyancaya?)


MAMMA MİA Lİ TURCHI!


Lecce'de bir pizzacı, Türkiye'de tişört markası ve italyan yapımı bir film olan "Mamma mia Li Turchi" "Anneciğim Türkler geliyor" söylemiyle ilgili çeşitli hikâyeler anlatılır.


Bunlardan bir tanesi: Roma İmparatorluğu zamanında Romalılar öyle rahat rahat takılırken şehri koruyan Romalı nöbetçiler hep Tiber Nehri'nin akıntı yönüne doğru nöbet tutarlarmış. Düşüncelerine göre Türkler gelirse akıntı yönünden gelir ve onlar da kolayca yakalayıverirlermiş. Türkler kurnaz tabii, akıntının ters yönünden gelince, bu baskınları tahmin edemeyen nöbetçiler "mamma li turchi" diye bağırırlarmış. Onlar savunmaya geçene kadar Türkler çoktan yapacaklarını yaparmış.


Bir başka hikâye, rivayet olunur ki, Fatih'in ünlü komutanı Gedik Ahmet Paşa'nın 1480 yılında İtalya'nın Otranto şehrini fethetmesi üzerine bölgede bir Türk korkusu oluşur ve daha sonra bu korku dalga dalga tüm Avrupa'ya yayılır. O tarihten itibaren, anneler çocuklarını "Türkler geliyor!" diye korkutmaya başlar ve her endişe ve korku karşısında da çocuklar, "Mamma mia Li Turchi!" (Anneciğim; Türkler!) demeye başlar.


Kaynak: Gerçek Hayat Dergisi, s. 54-55, 28 Aralık 2020-10 Ocak 2021.

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Join my mailing list