Anneciğim Türkler Kendine Geldi

Türkiye ne zaman ayağa kalksa, köklerine dönse, dışarıdan rahatsızlıklar peydahlanmaya başlar. Karabağ da soydaşlarının yanında durup, ciddi bir zafer kazanması, dünya için neden tehdit oluyor hiç düşündünüz mü? Veya Suriye'de sınırlarını teröristlerden temizleme gayreti Avrupa ülkelerini neden tedirgin ediyor? Libya'nın Türkiye'nin gücüne yaslanması mesela? Yıl olmuş 2021, İtalyanlar Türklerden korkuyor, bazı Türkler kendi gücünün farkında bile değil. Aslında Türkiye sadece dostunu düşmanını tanıyor, gören de yedi düvele hâkim sanıyor. "Mamma Li Turchi'nin 2021 versiyonu; "Anneciğim Türkler kendine geldi"

Genetik kodlarında saklı bulunan "Türk" korkusu son zamanlarda İtalyanları yeniden etkisi altına aldı. 1400'lü yıllarda 'Mamma Li Turchi (Eyvah Türkler geliyor) diyen İtalyanların, internet üzerinden yapılan bir araştırmada yeniden aynı korkuyu yaşadıklarını ortaya koydu. 'Bir yıl sonu' anketine göre İtalya'da, "Dünya için en büyük tehdit" olarak ilk üç ülke arasına ilk defa Türkiye de girdi.


Kanuni'den itibaren Avrupa için gerçek bir tehlike olan Osmanlı İmparatorluğu, 1522 de Rodos'un fethedilmesi, 1529'daki Birinci Viyana Kuşatması ile Avrupa'da büyük bir ümitsizlik ve korku oluşturmuştu. Türklerin nefesini ensesinde hisseden Avrupalılar, uydurdukları efsanelerle kendi kendilerini de korkutur oldular. Makyavelli bir eserinde, kitabının kahramanına "Türkler gelecek yıl İtalya'ya gelirler mi?” diye sordurur. Türkleri de kendileri gibi zannedip, "Kana susamış Türk" imajını yaymak için tüm Avrupa'da 2500 civarında kitap basılmış, Martin Luther, Tanrı'nın Hristiyanları veba, savaş ve depremlerle cezaland