Arefe Günü Yapılacak 5 Faziletli Amel

Günümüzde Arefe günü bayramlık hazırlık, alışveriş, temizlik derken dünyalık telaşların en yoğun olduğu bir gün olarak yaşanıyor olsa da; Arefe günü insana verilen en kıymetli vakitlerden biridir. Bugünler ibadet ve affedilme günleridir.

Günümüzde Arefe günü bayramlık hazırlık, alışveriş, temizlik derken dünyalık telaşların en yoğun olduğu bir gün olarak yaşanıyor olsa da; Arefe günü insana verilen en kıymetli vakitlerden biridir. Bugünler ibadet ve affedilme günleridir.

Hacıların Arafat’ta “Lebbeyk (Buyur Rabbim)” diyerek dil, ırk, ten ayırımı yapılmaksızın bir araya geldiği mahşer gününü hatırlatan, kulluğun Allah Teâlâ’ya dualarla, telbiyelerle arz edildiği en kıymetli zaman dilimidir. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:


“Duanın faziletlisi, arefe günü yapılanıdır.” (Muvatta, Hacc 246)


Arefe, yalnız Zilhicce ayının 9. günüdür. Başka güne Arefe denmez.


1- Teşrik Tekbirleri Getirmek


Arefe günü sabah namazından, Kurban bayramının dördüncü günü ikindi namazına kadar, erkek-kadın herkes, cemaatle kılsın, yalnız kılsın, 23 vakit farz namazda selam verir vermez, (Allahümme entesselam…) demeden önce, bir kere, vacib olan teşrik tekbirini söylemeli, yani, (Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahil-hamd) demelidir.


Camiden çıktıktan veya konuştuktan sonra, artık teşrik tekbirini okumak gerekmez. (Halebi) (Hanefi mezhebine göre teşrik tekbiri vacip olduğu için kaza edilir, ama diğer üç mezhepte sünnet olduğu için kaza edilmez.)


2- Oruç Tutmak


Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak sevaptır; fakat Arefe günü oruç tutmak daha çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:


Arefe günü oruç tutana, Âdem aleyhisselamdan, Sûr’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.

| Hadis-i Şerif; R. Nasıhin


Arefe günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir.

| Hadis-i Şerif; Taberani


Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.

| Hadis-i Şerif; Müslim


3- Dua Etmek


Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua reddedilmez. Ramazan ve Kurban Bayramı’nın birinci geceleri, Berat ve Arefe Gecesi.

| Hadis-i Şerif; İsfehânî


Duanın faziletlisi, Arefe günü yapılanıdır.

| Hadis-i Şerif; Beyheki


Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu. (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur) sözüdür.

| Hadis-i Şerif; Muvatta, Hacc 246


4- Arefe Gününe Hürmet Göstermek ve Günah İşlememeye Gayret Etmek


Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allahü teâlânın kıymet verdiği bir gündür.

| Hadis-i Şerif; Deylemi


Arefe günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.

| Hadis-i Şerif; Taberani


Bu mübarek günde bir mü’min; gıybet ve haram olan çalgı aletlerini içeren müzik dinlememeli. Harama bakmamalı ve varlığa ibret nazarı ile bakmalı. Yalan söylememeli, dedikodu yapmamalı, laf taşımamalı, boş sözlerden uzak durmalı, kimseyi incitmemelidir.


5- 1000 Adet İhlas-ı Şerif Okumak


“Kim ki Arefe gününde bin kere ‘Kulhüvallahü ehad’ Suresi’ni okursa, Allahu Teâlâ ona istediğini verecektir.”

| Hadis-i Şerif; Münavî, Feyzü’l-Kadir, 6/203


Kaynak: suffagah.com

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tufan Öncesi