Banka Savaşları

"Sizi uzun zamandır takip etmekteyim. Bankaların mevduatlarıyla spekülasyon yapıp halkın ekmeğiyle oynadığınıza artık emin oldum. Para kazandığınızda kârları aranızda bölüşüyorsunuz, kaybettiğinizdeyse kayıpları halkın ve devletin üzerine yüklüyorsunuz. Siz, zehirli yılanlar ve hırsızlar ordususunuz. Sizin işinizi bitirmeye kesinlikle kararlıyım!"

...


Daha gerilere gideceğim; sene 1791. ABD kurulalı on beş sene olmuş. ABD'de gittikçe güçlenen para babalarının hedefi, Amerikan ekonomisini ve finansını tamamen kontrol altına almaktı. Bankerler kendi kontrollerinde bir merkez bankası kurmak istiyorlardı. Böylece parayı kontrol altına alacaklar ve zahmetsizce soygun yapacaklardı. ABD'ye çokça borç para veren zengin bankerler, karşılığında 1791 yılında merkez bankası görevini görecek Bank of America yani Amerikan Bankası'nı kurdular.


Bankanın adında "Amerika" olmasını istediler çünkü bankanın devlete ve halka ait olduğu algısını vereceklerdi. Aslında gerçek böyle değildi. Finansal gerçekleri halkın bilmesi engellenecekti.