Dünya Üzerinde Beni Kurtaracak Bir Müslüman Yok Mu?

Afiye Sıddıki, ABD tarafından şüpheli bulunan ve Afganistan'dan Amerika'ya kaçırılan bir Pakistan vatandaşı. Kendisi hakkında uydurma suçlar isnat eden Amerika, adil bir yargılama yapmayarak ve dahası hapishanede işkence ve tecavüz edilmesine göz yumarak insan haklarını ihlal etmektedir. Kim olursa olsun zalime karşı, kim olursa olsun mazlumdan yana olan bizler bu adaletsizliği asla kabul etmiyoruz. Kardeşi, Afiye Sıddıki'nin ABD'de çıkarıldığı mahkemede, "Dünya üzerinde beni kurtaracak bir Müslüman yok mu?" şeklindeki feryadını dile getiriyor. Müslümanlar olarak yeniden hakkı tesis etmek ve bu zulmün bir an önce sona ermesi temennisiyle...

...


Afiye Sıddıki, Pakistanlı bir bilim kadını idi. Varlıklı ve eğitimli bir aileye mensuptu, Amerika’daki önemli üniversitelerde 10 yıl eğitim gördü, nörolojik bilimler üzerine doktora yaptı.


2002 yılında üç çocuğunun babası olan ilk eşinden boşandı. İlk eşi, Sıddıki'nin son zamanlarda 'radikalleştiğini' öne sürdü ve eski karısına karşı ABD ile işbirliği yaptı, Sıddıki'nin tutuklanmasında rol oynadığı iddia edildi.


Amerikan basını, Sıddıki’yi, "El Kaide'nin kadın dehası" olmakla suçladı.


FBI, 2003 yılında Sıddıki'yi sorgulamak istediklerine dair bir açıklama yayınladı. Karaçi'den İslamabad'a gitmekte olan Sıddıki ortadan kayboldu.


Afganistan’daki ABD Hava Kuvvetleri’nin Bagram Üssü'nden New York’a götürüldü.

İddialara dair herhangi bir kanıt bulunmuyordu.


Sıddıki’nin davası hakkında bilinen tek şey, herhangi bir eyleme katılmadığı veya destek olmadığı fakat Afganistan’daki Amerikan askerlerini öldürmeye çalışmakla yargılandığıydı.


Sıddıki'nin ABD askerlerini öldürmeye çalıştığı iddialarının yalan olduğunu, Müslüman İngiliz gazeteci Yvonne Ridley; “Dr. Afiye’ye karşı yargılama uyduruldu” diye açıkladı.


2003 yılında Pakistan'da ortadan kaybolan Sıddıki'nin ABD tarafından hapse atıldığı tarih 2008. İki tarih arasındaki 5 yıllık dönemde ise Sıddıki'nin Bagram ve Guantanamo'da gizlice tutulduğu tahmin edilmekte.


CIA tarafından Bagram Hapishanesi'ne kapatılan insan hakları aktivisti Muazzam Begg de, Sıddıki vakasının yakın tanıklarından.


Tutulduğu Guantanamo Hapishanesi'nden çıkıp ülkesine döndüğünde yayınladığı günlüklerde Muazzam Begg, Sıddıki'den bahsediyor.


Yan hücrede bulunan "650 numaralı" mahkûmdan söz ederken, "Bu kadın mahkûmun çığlık seslerinin kendisine yapılan işkenceleri dahi unutturduğunu" ifade eden M. Begg: "650 numaralı mahkûm, işkence, tecavüz ve dayağa maruz kalan, tek kadın olması sebebiyle tuvalet ihtiyacını da erkekler tuvaletinde ve onların önünde gidermek zorunda kalan biriydi."


2010’da Sıddıki 86 yıl hapse mahkûm edildi.


Bu kararın gerekçesi ise ABD askerlerine ateş açtığı iddiasıydı.


Karnında iki mermi vardı, boyu 1,63 olan Sıddıki yalnızca 40 kiloydu.


Mahkemeyi takip eden bir isim:


"Afiye'yi kefalet duruşması için mahkemede gördüğümde afalladım, içeriye zayıf, aksayan ve bitmiş bir kadın, kafasını zar zor dik tutarak tekerlekli sandalye üzerinde girdi. Üzerinde Guantanamo tarzı turuncu hapishane üniforması ile güçsüz kafasında kemikleri görünen, kollarını örtmesi için aşağıya salınan beyaz bir başörtüsü vardı.

Gözaltında tutulurken beyin hasarı oluştu, böbreklerinden biri alındı, bağırsaklarının bir kısmı alındığı için yediklerini sindiremiyor.


Silahla vurulmasından sonra alındığı ameliyattan kaynaklanan yara izleri ve dikişleri halen iyileşebilmiş değil. Göğsünde, tüm vücudunu baştanbaşa kaplayan büyük bir yara var. Ona verilen tek ilaç hafif bir ağrı kesici. Gözaltındayken onu görmeye doktor getirmiyorlar."


Sıddıki, ABD'de 31 yaşından beri tutuklu. Sağlık durumu oldukça kötü olan 47 yaşındaki bilim kadını, ağır insan hakları ihlalleri ile geçen 16 seneye rağmen özgür kalmayı bekliyor. Dr. Afiye, işkencelerin yanı sıra çocuklarını kaybetti, nerede oldukları bilinmiyor, beden ve ruh sağlığını yitirdi.


Hutame nesli tükenmeyecek.


Mazlumların ahı da.


Kaynak: Mine Alpay Gün, Millî Gazete, 3 Kasım 2019.


Afiye Sıddıki'nin kız kardeşi Dr. Fevziye Sıddıki'nin Human Movie Team'e yaklaşık 7 ay önce verdiği röportaj

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Join my mailing list