Gülümseyen Eşeklerin Hikâyesi

Güncelleme tarihi: 5 Eyl 2021

Size gülümseyen eşeklerin hikâyesini anlatayım mı?


Eskiden Anadolu’nun tozlu yollarında otomobiller, kamyonlar henüz bu kadar yaygın değilken atlar, eşekler, katırlar çekermiş milletin tüm yükünü.


Şimdilerde arabalar nasıl alınıp satılıyorsa o zamanlarda da bu hayvanlar alınıp satılırmış kasabaların muayyen yerlerinde. O pazarlarda alıcı ile satıcıyı birbirinden ayırmak oldukça kolaymış. Kim elinde ucu biraz sivriltilmiş 40-50 cm.lik bir tahta kazıkla geziyorsa herkes bilirmiş ki o kendine eşek almaya niyetli bir alıcı.


Peki bu kazık ne için kullanılırmış. Kendine eşek arayan kişi bir eşek ilgisini çekince hayvanın genel durumunu kontrol ettikten sonra elindeki kazığı eşeğin ağzına sokup kanırtarak eşeğin dişlerine bakarmış (eşek bile olsan ağız ve diş sağlığı önemli azîzim).


Sizler de biliyorsunuz ki dişleri tastamam olan hayvanlar genel olarak sağlıklı hayvanlardır.


Şimdi gelelim hikâyenin bizi ilgilendiren kısmına. Eğer bir eşek çokça pazara çekilip satılmamışsa artık tecrübeli olduğu için birinin elinde kazıkla kendisine yaklaştığını görür görmez gülümser ve ona dişlerini gösterirmiş. Böylece ağzına o koca şeyin sokulup canının yanmasına mâni olurmuş.


Teşpihte hata olmasın ama hayat da bazen elinde türlü kazıklarla gelir üzerimize. Bizi öldürmeyen her tecrübenin bizi daha güçlü kıldığı bilinciyle acının yaklaştığını hissettiğimiz an ona gülümseyebiliyorsak, ne hayat ne de başkaları canımızı yakmaya cüret edemeyecektir.


Hepinize iyi Bayramlar 😁


BEKİR DEVELİ (21.07.2021)

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör